SAKARYA'DA SÜS BİTKİCİLİĞİ FESTİVALİ HEYECANI YAŞANIYOR

Sakarya Peyzaj ve Süs Bitkiciliği Festivali lansmanı Sakarya'da bir otelde düzenlendi. Festivalin lansmanı Sakarya'da heyecan uyandırdı. Üreticiler ve yerel yöneticiler festivali büyük bir merakla bekliyor. 

 

Eylül ayının 26-27-28-29 tarihlerinde Sakarya Sapanca gölü kıyısında açık alanda düzenlenmesi planlanan Sakarya Peyzaj ve Süs Bitkiciliği Festivali'nin lansmanı Sakarya merkezde bir otelde düzenlendi. Üreticilerin ve yerel yöneticilerin katılım gösterdiği tanıtım toplantısına Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Başkanı Akgün Altuğ, Sakarya Ticaret Borsası Başkanı Adem Sarı, Adapazarı Belediye Başkanı Süleyman Dişli, Arifiye Belediye Başkanı İsmail Karakullukçu, Sapanca Belediye Başkanı Aydın Yılmazer, Arifiye Kaymakamı Adem Yazıcı, Sapanca Kaymakamı Ali Ada, Sakarya-Bir Başkanı Mehmet Yaşar, Arifiye Süs Bitkileri Kooperatifi Başkanı Özcan Çetin, Sapanca Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Osman Turgay Kubilay, Peyzaj Mimarları Odası İstanbul Şube Başkanı Murat Ermeydan ile 200'den fazla davetli katıldı.

REMZİ ADIYAMAN

Sakarya Peyzaj ve Süs Bitkiciliği Festivali'nin lansmanını Sakarya üretici kooperatif ve birlikleri adına Festival Koordinatörü Hüseyin Remzi Adıyaman gerçekleştirdi. Slayt gösterimiyle fuarın detaylarını paylaşan Adıyaman, fuar alanının üretim tesislerine yakın olmasının büyük avantajından bahsetti. Sektörün Sakarya ili için çok önemli olduğunu belirten Adıyaman, bu festivalin üretici için Türkiye ve dünyaya açılan kapı olacağını söyledi. Adıyaman, "Sakarya'nın ağaç ve yapraklı grubunda Türkiye açısından öneme sahip olduğunu bir kez daha söylemek istiyorum. Sakarya, özellikle ağaç ve yapraklı grubunda Türkiye'nin en büyüğü. Türkiye süs bitkiciliğinde ciddi anlamda bir trend yakaladı. Fuar çalışması için 10 sene önce harekete geçtik ama nasip bu zamanaymış. Sakarya üreticisi stantlarda sergilediği ürünüyle birlikte üretim tesislerini de ziyaretçisine gezdirme şansını bulacak. Artık günümüzde ticareti artırabilmek için lokal fuarların önemi git gide artıyor" dedi. Festivale 10 ila 12 bin arasında ziyaretçi beklediklerini belirten Adıyaman, "Biz üreticiler olarak Avrupa standartlarında Sakarya'da üretim yapıldığını söyleyebiliriz. Festivalimize 10 ila 12 bin arasında ziyaretçi bekliyoruz. Fuarı gerçekleştireceğimiz alanda bir konferans salonumuz da mevcut ve orada sektörümüzün sorunlarıyla ilgili 6 farklı dalda konferans düzenlenecek. Gerekli bürokratlarımızla istişarelerimizi sürdürerek 26 Eylül'e kadar hazırlıklarımızı tamamlamış olacağız. Festivalin, Sakarya'ya ciddi anlamda vizyon katacak. Allah'ın izniyle önümüzdeki yıl süs bitkilerinde, Sakarya'nın yılı olacak. Sakarya'nın süs bitkiciliği üreticiliği konusunda dünyaya sesini duyuracağız" diye konuştu.

İRFAN BALKANLIOĞLU

Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu, projenin Sakarya için çok önemli olduğunu ve üreticiye sonuna kadar destek olacaklarını söyledi. Vali Balkanlıoğlu, şunları söyledi: "Peyzaj ve Süs Bitkiciliği dünyada ve Türkiye'de sürekli gelişme trendinde. Özellikle şehirlerin süs ve güzelliği iyi bir peyzaja bağlıdır. Bütün şehirlerimiz peyzaj işini kapsamına almaya başladı. Sakarya'ya gelince gördüğümüz manzara bizi çok etkiledi hatta büyüledi. İnşallah son derece verimli topraklarımızdaki 10-15 sene bekleyen kavak ağaçlarının yerini süs bitkileri alır diye ümit ediyoruz. Üretim son derece önemli. Ancak ondan daha önemlisi tanıtmak ve pazarlamak. Arkadaşlarımızın kendi bireysel çabalarıyla sadece Türkiye'de değil, yurt dışında da birçok pazar bulduklarını biliyoruz." Balkanlıoğlu, "Sakarya gibi Türkiye çapında en fazla bitkileri üreten bir şehirde, süs bitkileri festivali olmaması bugüne kadar bir kayıptı aslında. Ama her şeyin bir başlangıcı vardır. Arkadaşlarım gelip bana fikirlerini açtıklarında destek olabilmek için gerekli irtibatları kurduk. İnşallah burada güzel bir festival alanı olur. Türkiye'nin ve dünyanın her yerinden alıcılar buraya gelir, alıcı satıcı bir araya gelir ve güzel bir pazar oluşur. Önemli bir faaliyet, bundan dolayı biz de valilik olarak sonuna kadar destekliyoruz" şeklinde konuştu.

AKGÜN ALTUĞ

SATSO Başkanı Akgün Altuğ, ise "Dış mekan süs bitkiciliği Sakarya için küçümsenemeyecek kadar büyük bir sektör haline geldi. Çok küçük çapta başlayan firmalar ciddi anlamda profesyonel firmalar oldular. Şehrimizde bu işi yapan, bu sektörde çalışan birçok firma bulunuyor. Her firma rekabet yaşıyor ve ürününü pazarlama gayreti içerisinde. Birliklerimiz var. Ben, firmalardan bu işi yapan arkadaşlarımdan birliklere üye olmalarını rica ediyorum. Birlik olursak bu tür organizasyonları çok daha rahat, çok daha çabuk yaparız" diye konuştu.

MURAT ERMEYDAN

Peyzaj Mimarları Odası İstanbul Şube Başkanı Murat Ermeydan da konuşmasında Sakarya'da düzenlenecek olan bu festivale destek vermekten mutluluk duyacaklarını söyledi. Ermeydan, "Hemen İstanbul'un yanı başında böyle bir üretim alanlarının bulunduğu yerde böyle bir festival düzenlenmesi meslektaşlarımız adına çok mutluluk verici. Sektörümüzü geliştirici bir durum, katkılarından dolayı herkese teşekkür ediyoruz. Umarım çok başarılı ve güzel bir festival olur. Biz de desteklerimizle elimizden geleni yapacağız. Etkinliklerimizle festivalin içerisinde yerimiz alacağız" dedi.

 

 


Paylaş: