SAKARYA PEYZAJ VE SÜS BİTKİCİLİĞİ FESTİVALİ

 

 

İlki 26-29 Eylül 2018 tarihleri arasında Sakarya/Sapanca Kırkpınar sahili eski havaalanı olarak bilinen bölgede 40.000 m² alanda yapılmış olan Uluslararası Sakarya Peyzaj ve Süs Bitkiciliği Festivali,  sektörümüzün bölgesel aktörleri tarafınca sektör adına bir fırsat hatta gereklilik olduğuna kanaat getirilerek düzenlenmiştir.

Bu çerçevede, 19-22 Eylül 2019 tarihlerinde ikincisi düzenlenecek olan Uluslararası Sakarya Peyzaj ve Süs Bitkiciliği Festivalinin hazırlıkları Sakarya ili Süs Bitkileri Yetiştiriciliği Birliği, S.S Sapanca İli Merkezi ve Kırkpınar Beldesi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, S.S Arifiye İlçesi Tarımsal Süs Bitkileri Kalkınma Kooperatifi’nin girişimleri; Sakarya Valiliği, Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası’nın destek ve iş birlikteliği ile hızla devam etmektedir.

Bu yıl ikincisi düzenlenecek olan Uluslararası Sakarya Peyzaj ve Süs Bitkiciliği Festivali eşsiz bir doğa ile iç içe İstanbul ve Anadolu’nun buluşma noktasında, üretim sahalarının ve ulaşım imkânlarının hemen yanı başında merkezi bir noktada konumlanıyor. Festival süresince; Çalı ve ağaç grubu süs bitkileri üreticileri, bitki besleme ve ilaçlama tedarikçileri, sulamacılar, aydınlatmacılar, saksı üreticileri, tasarım ve uygulama ofislerini içeren katılımcı profilinin; yerel yönetimler, kamu kurum ve kuruluşları, büyük ölçekli yapı şirketleri, peyzaj mimarları ve öğrencilerden müteşekkil iç Pazar tüketici odakları ile Azerbaycan, Türkmenistan, Özbekistan, Irak, Kazakistan, Dubai ve Katar gibi ülkelerden dış Pazar tüketici odaklarının buluşturulması hedeflenmiştir.

Uluslararası Sakarya Peyzaj ve Süs Bitkiciliği Festivalinin ilkinde 100 civarında katılımcı firmanın yanı sıra 11.400 civarında ziyaretçi katılımıyla gerçekleşmiştir. Katılımcı ve ziyaretçilerin maksimum konfora ulaşması ve ticari faaliyette bulunabilmesi için doğal çalıştay alanları, konferans-toplantı salonları, seminer salonları ile üretim sahaları ve festival alanı içerisinde ring seferleri düzenlenerek doğrudan pazar tanıtım imkânına olanak sağlanmıştır. Buna nazaran bu yıl ikincisi düzenlenecek olan Uluslararası Sakarya Peyzaj ve Süs Bitkiciliği Festivaline 195 civarında katılımcı firmanın yanı sıra 25.000’nin üzerinde ziyaretçi beklenmekte olup ilkine sağlanan imkânlar bu yılda aynen devam edecektir.